İçeriğe geç →

Ücretsiz SSL (Let’s Encrypt) Alma ve Cpanel’e Yükleme

Let’s Encrypt bedava ssl hizmeti ücretsiz ve açık kaynak bir projedir. Sponsorları arasında Mozilla,Cisco,Chrome,Facebook gibi birçok büyük şirket var.  Themeforest, codecanyon gibi envato servisleride Let’s Encrypt kullanıyor.

envato-ssl
Bu yazıda paylaşımlı hosting’e nasıl Let’s Encrypt ssl’i yükleyeceğimizden bahsedecem.

sslforfree.com adresinden ssl yükleyeceğimiz domainimizi yazıp ilerliyoruz.

sslforfree-1

2. Aşama domainimizi doğrulama  aşamasıdır. 2 tür doğrulama vardır. Bunlar otomatik ve manueldir. Otomatik doğrulamada ftp bilgilerinizi yazarsınız ve sistem domain ve ftp bilgilerinizi doğrular. Bu yöntem daha hızlıdır. Manuel doğrulamada  ise “.well-known” adında bir klasör  oluşturup,  dosyayı upload  etmelisiniz. Belirtmiş olduğu doğrulama  linkine tıklayıp doğrulamayı gerçekleştirmelisiniz.

Doğrulamayı gerçekleştirdikten sonra  “Download Free SSL Certificate” butonuna  tıklıyoruz. Bizi “Certificate Successfully Generated”  ekranına yönlendiriyor. Bu sayfada bize sertifikanın başarıyla  oluşturulduğunu belirtiyor. Sertifika genelde  90 günlüktür. 90 gün sonra  tekrar  almanız gerekiyor.  Bitiş tarihini kaçırmamanız için “Get Notified of Expiration” bölümünden üye olabilirsiniz.

success-ssll

 

3. ve son aşama olan kısım ise sertifika dosyalarının paylaşımlı hosting  paneli olan  cpanel’e yükleme işidir. Bu aşamada elimizde olan sertifika dosyalarını (Certificate,Private Key,CA Bundle) cpanel’de yer alan  “SSL/TLS Yöneticisi\Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)\SSL sitelerini yönetin” kısmından cpanel’e  yüklüyoruz.

cpanel-x-ssl-tls-yoneticisi-ssl-ana-bilgisayarlarini-yonetin

 

 

 

Kategori: Yazılım